O nas

HISTORIA POWSTANIA SALOS SUWAŁKI

Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej SALOS w Suwałkach zostało zarejestrowane 13 stycznia 1993 roku w Urzędzie Wojewódzkim Województwa Suwalskiego.

Głównym propagatorem założenia stowarzyszenia był ks. Andrzej Kurto SDB, który zafascynowany włoskim modelem wychowawczym dzieci i młodzieży wykorzystywanym w PGS, postanowił wykorzystać doświadczenia nabyte w Italii i założyć SALOS w Suwałkach. W tym czasie w całej Polsce powstawały nowe stowarzyszenia lokalne, a także stowarzyszenie centralne. Swoim pomysłem podzielił się z wicedyrektorem Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach, panem Andrzejem Turowskim, który został pierwszym prezesem Stowarzyszenia.  Do składu zarządu weszli m.in.: ks. Andrzej Kurto, Czesław Wielgat – dyrektor Zespołu Szkół Technicznych, Marian Stankiewicz – prezes Szkolnego Związku Sportowego.

Na początku w Stowarzyszeniu działały trzy sekcje : piłka nożna (trenerzy Andrzej Bosiacki i Krzysztof Ołowniuk), koszykówka (trener Marek Waboł) oraz tenis stołowy (trener Bolesław Kanafa). W pierwszym roku działalności SALOS Suwałki niespodziewanie zdobył pierwsze miejsce w piłce nożnej na Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej w Lubinie, a następnie przyszła wygrana na Europejskich Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej w Ljubljanie (Słowenia). Po tych wydarzeniach suwalski SALOS został zauważony przez władze miejskie. Drużyna została zaproszona przez prezydenta do Urzędu Miasta, a także spotkała się z ówczesnym senatorem, panem Leszkiem Lewocem. To był impuls, który spowodował, że SALOS zaczął korzystać ze środków Urzędu Miasta i pomocy osób prywatnych oraz firm.